Technologiczna rewolucja: wnioski z perspektywy CXO

Znajdujemy się dzisiaj na początku rewolucji komputerowej, która zmieni całkowicie sposób naszego życia, prowadzenia biznesu i rządzenia państwami. Nowe cyfrowe technologie kształtują – i nadal będą kształtować -nasz świat. Obecnie trudno przewidzieć ostateczny efekt zmian, możemy być jednak pewni, że będą miały fundamentalny charakter. Co to wszystko oznacza, czego możemy spodziewać się w najbliższych latach i jakie wnioski powinni z tego wyciągnąć liderzy biznesowi? Przygotowany przez HPE raport technology.nxt odpowiada na te pytania.

Autorzy raportu przewidują m.in., że wraz z oczekiwanym wzrostem inteligencji maszyn, kadra menedżerska może spodziewać się, że wkrótce będzie zarządzać mieszanymi zasobami kadrowymi – składającymi się z ludzi i robotów. Kolejna prognoza to zacieranie się granic pomiędzy światem realnym a wirtualnym. Już niedługo całym naszym światem rzeczywistym może stać się rzeczywistość wzbogacona albo rozszerzona, czyli Augmented Reality, hybrydowa konstrukcja, które otwiera zupełnie nowe możliwości biznesowe. W tym nowym świecie, w centrum zainteresowania znajdzie się bezpieczeństwo. To absolutna konieczność w świecie, w którym dane generowane są wszędzie i na nieznaną wcześniej skalę. Odpowiedzią na inteligentne maszyny i totalną komunikację Internet of Things będzie nowy model bezpieczeństwa, bardziej przypominający ludzki system immunologiczny niż obwarowaną fortecę.

Paradoksalnie jeden z trzech najważniejszych wniosków płynących z tego całkowicie zdigitalizowanego świata dotyczy człowieka. Według autorów raportu, inteligencja ludzka będzie odgrywać jeszcze większą rolę niż obecnie. Maszyny będą wykonywać znaczną część pracy, która dzisiaj należy do specjalistów ds. danych. Dlatego największą wartość będzie miała zdolność człowieka do syntetyzowania wiedzy z informacji pochodzących z różnych dyscyplin. W związku z tym firmy będą zatrudniać nie tylko absolwentów kierunków studiów związanych z naukami przyrodniczymi, technologią, inżynierią i matematyką, ale także humanistów – filozofów i artystów.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi prognozami i wnioskami, a także ich uzasadnieniami znajdującymi się w raporcie technology.nxt.
 

Pobierz raport