Wyspecjalizowana hiperkonwergencja: mniej ograniczeń, większa wydajność i dostępność

HPE Nimble Storage dHCI wyznacza ramy nowej kategorii infrastruktury hiperkonwergentnej – tak ogłosili analitycy IDC oraz Gartnera. Rozwiązania tego typu zapewniają jeszcze większą wydajność i efektywność kosztową dla firm posiadających duże środowiska z wysokimi wymaganiami względem wydajności i dostępności.

W ogromnym skrócie: dHCI, czyli zdezagregowana infrastruktura hiperkonwergentna ułatwia dopasowanie w odpowiednich proporcjach zasobów obliczeniowych i pamięci masowej. W miarę rozwoju tradycyjnych konfiguracji hiperkonwergentnych, które obsługiwały obciążenia krytyczne z biznesowego punktu widzenia, pojawiły się dwa problemy. Po pierwsze, skalowanie poprzez dodawanie węzłów było nieefektywne w sytuacji kiedy istniało zapotrzebowanie wyłącznie na pamięć masową albo wyłącznie na moc obliczeniową. Chcąc nie chcąc, nawet jeśli brakowało nam jedynie pamięci masowej, trzeba było dodawać i płacić również za moc obliczeniową. Po drugie, odtwarzanie po awarii węzła zajmowało sporo czasu – w przypadku krytycznych aplikacji to poważny problem.
dHCI pozwala na zachowanie wszystkich zalet infrastruktury hiperkowergentnej – łatwego zamawiania, wdrażania, zarządzania i prostej obsługi a zarazem eliminuje wady, które pojawiały się w dużych środowiskach – zapewnia wysoką dostępność (na poziomie nawet sześciu dziewiątek) oraz niezależne skalowanie zasobów.

Jak odpowiedziało na te dwa kluczowe problemy HPE? Połączyło serwery ProLiant z macierzami Nimble Storage w jeden zintegrowany system, który skaluje się dodając nie węzły, ale moduły. Wszystkim zarządza inteligentne oprogramowanie, które umożliwia zunifikowane zarządzanie całością integrując się z VMware vCenter. Tak właśnie powstało rozwiązanie NImble Storage dHCI. A jak na to zareagowali klienci? Otóż w ostatnim, trzecim kwartale finansowym 2020, HPE raportowało 112%-owy wzrost sprzedaży tego rozwiązania rok do roku. Wszystko wskazuje więc na to, że był to strzał w dziesiątkę.

Zresztą ogólna strategia HCI przyjęta przez HPE również się doskonale sprawdza. Firma zdecydowała bowiem, że zaoferuje klientom możliwie jak największy wybór oferując szeroką gamę rozwiązań adresujących odrębne scenariusze biznesowe. Jakie rozwiązanie HCI mam wybrać? Takie, które najlepiej odpowiada wymaganiom stawianym przez konkretne obciążenie – przekonuje HPE. dHCI jest jedynie ostatnim przykładem tego podejścia. Firma dostrzegła, że klienci cenią sobie HCI za możliwość uproszczenia infrastruktury, ale mają obawy przed zastosowaniem infrastruktury hiperkowergentej na potrzeby krytycznych aplikacji biznesowych, gdzie liczy się niezawodność, wydajność i efektywność. A przy tym zdecydowała, że z rozwiązania będzie można korzystać jako usługi i wprowadziła je do oferty HPE GreenLake.

Warto na koniec dodać, że HPE Nimble Storage dHCI zdobyła nagrodę podczas ostatniej konferencji VMworld 2020. Rozwiązanie zostało wyróżnione tytułem Best of VMworld w kategorii Wirtualizacja, Infrastruktura cloud i DevOps.

Więcej o HPE Nimble Storage dHCI:

https://www.hpe.com/us/en/storage/nimble-storage-dhci.html