Pamięć masowa SCM: w pogoni za szybkością

Nie tak dawno na rynku pojawiły się pamięci masowe all-flash. Jednak apetyt na przyspieszanie biznesu, szybszą analizę danych i reagowanie na potrzeby klientów jest nieograniczony. Dzisiaj technologia all-flash nie jest już dostatecznie wydajna. Nową generację innowacji napędzają moduły Storage Class Memory.

Czym powinna charakteryzować się nowoczesna pamięć masowa? Powinna być prosta a zarazem wykonywać za użytkownika część zadań, bazujących na algorytmach sztucznej inteligencji. Powinna być także uniwersalna a przy byłoby dobrze, gdyby oferowała wszystkie funkcje w cenie zakupu – co oznacza, że nie ma konieczności dokupowania dodatkowych licencji w miarę powstawania nowych potrzeb. Przede wszystkim jednak nowoczesna pamięć masowa musi być szybka.

Jedną z kluczowych innowacji, które napędzają rozwój pamięci masowej jest technologia jest Storage Class Memory (SCM). „Storage Class Memory to nowa klasa pamięci trwałych. Wydajnościowo zbliżonych do pamięci DRAM a pod względem trwałości i kosztu zbliżona do pamięci NAND. To pamięć szybka, a przy tym stosunkowo niedroga. Doskonale nadaje się do nowoczesnych macierzy dyskowych” – powiedział Wojciech Kozikowski, Solution Architect HPE Storage opowiadając o inteligentnych pamięciach masowych podczas warsztatu technicznego na HPE Discover More Warsaw 2019.

Storage Class Memory zapewnia ogromne przyspieszenie. Czas odpowiedzi może sięgać 0,01 ms. Dla porównania klasyczne pamięci SAS SSD oferują czas odpowiedzi ponad 10 krotnie dłuższy, na poziomie 0,115 ms a dyski SSD NVMe zapewniają jedynie nieznacznie lepsze wyniki – 0,095 ms. Przy tym nie są to jedynie teoretyczne zyski. Wojciech Kozikowski pokazywał, że w przypadku bazy danych Oracle, tzw. I/O wait jest krótszy o ok. 38%. Jeśli chodzi natomiast o przetwarzanie danych w bazie Oracle, to jest ono szybsze w przypadku pamięci HPE 3PAR z modułem SCM w stosunku do macierzy all-flash o blisko 19%.

SCM już jest – dla wszystkich

HPE jest jedną z pierwszych firm, która wprowadziła na rynek rozwiązanie z modułem SCM i protokołem NVMe. Pod koniec 2018 r. firma zaprezentowała dwa rozwiązania z modułami SCM. To wspomniana wcześniej macierz HPE 3PAR oraz pamięć HPE Nimble. HPE 3PAR to jedyna macierz na rynku ze wszystkimi aktywnymi kontrolerami i najniższym przewidywalnym czasem odpowiedzi dla aplikacji krytycznych. Oferuje przy tym przyspieszenie rzędu 50% w porównaniu do tradycyjnych macierzy dyskowych NVMe all-flash.
W 2017 r. HPE przejęło Nimble Storage, firmę która ma ponad 10 lat doświadczeń w budowaniu rozwiązań cache. Dzięki modułowi SCM technologia Nimble jest teraz w stanie zapewnić ekstremalną wydajność – nawet o połowę krótszy czas odpowiedzi w porównaniu do macierzy dyskowych all-flash.

Cyfrowa transformacja wymaga zastosowania pamięci masowej, której możliwości wykraczają poza tradycyjne konstrukcje all-flash. Niektóre współczesne obciążenia wymagają ekstremalnie niskich opóźnień, inne – bardzo wysokiej przepustowości i wydajności. Co niezwykle istotne użytkownicy wcześniejszych rozwiązań HPE 3PAR oraz Nimble mogą wykorzystać moduły SCM w posiadanych produktach. Ich upgrade nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów i nie wiąże się z żadnym ryzykiem.