Jak zwiększać efektywność wykorzystania IT w MSP?

Konsumpcyjny model IT umożliwia małym i średnim firmom szybsze reagowanie na nowe potrzeby biznesowe. Chmura hybrydowa, chmury prywatne i obciążenia w postaci usług, czyli usługowa oferta HPE GreenLake pomaga optymalizować koszty, rozszerzać kontrolę i zwiększać zwinność organizacji.

Największym atutem małych i średnich przedsiębiorstw jest elastyczność i szybkość działania. Mają one szczególne znaczenie w dynamicznie zmieniającym się, globalnym, cyfrowym środowisku biznesowym, gdzie lojalność klientów jest minimalna a zagrożeniem są zarówno największe firmy oraz startupy.

Właśnie te cechy – elastyczność i szybkość – pozwalają przedstawicielom MSP skutecznie konkurować. Najlepszym sposobem na zwiększanie swoich możliwości w tym zakresie, a w efekcie przyspieszanie i napędzanie rozwoju biznesu są innowacyjne technologie IT. Jednak zakupy i utrzymanie infrastruktury IT od lat stanowią jedno z kluczowych wyzwań małych i średnich przedsiębiorstw. Niewielkie budżety i niedostatek wykwalifikowanego personelu sprawiają, że efektywność wykorzystania IT jest ograniczona. Jak w tej sytuacji osiągnąć idealną równowagę między kosztami a wydajnością?

Odpowiedzią jest konsumpcyjny model IT. Firma może płacić za zasoby i usługi odpowiednio do potrzeb, co pozwala wyeliminować zakupy na zapas. Konsumpcja oznacza zarazem dostęp do środowiska hybrydowego skalowanego zgodnie ze zmieniającymi się wymaganiami i optymalnie zarządzanego przez wysokiej klasy specjalistów. Zaufany partner, dostawca usług gwarantuje dodatkowo wsparcie i pomoc w zakresie usprawniania operacji IT.

Właśnie możliwość oparcia się na wiedzy i doświadczeniu zewnętrznych ekspertów pozwala wejść na poziom, który jest praktycznie nieosiągalny dla średniej firmy pragnącej zająć się infrastrukturą IT samodzielnie – barierą nie do pokonania są budżety na technologie i możliwości pozyskania na rynku ludzi posiadających odpowiednie kompetencje.

Konsumpcyjny model IT ma jeszcze jedną bardzo ważną a często pomijaną w dyskusjach zaletę: mianowicie klient może liczyć na szybką zmianę i aktualizację technologii, w sytuacji kiedy te wykorzystywane przestają zaspokajać potrzeby. To właściwie jedyna szansa dla średnich firm na szybki dostęp do najnowszych, innowacyjnych technologii, które z pewnością znajdują się już w arsenale ich większych i znacznie zamożniejszych konkurentów.

MSP mają jednak obawy w związku z konsumpcyjnymi ofertami takimi jak HPE Greenlake. Jedna z nich dotyczy kontroli nad wykorzystaniem zasobów i rozliczeniami. Czy dział IT średniej organizacji będzie w stanie skutecznie sprawdzić czy faktycznie płaci wyłączenie za to z czego korzysta, czy opłaty są naliczane zgodnie z użyciem?

Oczywiście klienci powinni zachować ostrożność, bo nie dotyczy to wszystkich ofert tego typu, jednak w przypadku HPE Greenlake dostępne są bardzo zaawansowane a zarazem proste w obsłudze narzędzia pomiarowe, które dostarczają natychmiastowej odpowiedzi na tego typu pytania. Co więcej, pozwalają one nie tylko na precyzyjne monitorowanie aktualnego użycia, ale także w oparciu o wszelkie dostępne informacje podpowiadają jak może się ono zmieniać w przyszłości. Algorytmy predykcyjne analizują trendy wykorzystania infrastruktury przez użytkownika i pozwalają firmom podejmować lepsze decyzje, które oznaczają ograniczenie kosztów.

Ostatecznie przecież właśnie o to chodzi: zapewnienie dopasowanej do potrzeb wydajności przy minimalnych kosztach. I to jest właśnie efektywne IT.