HPE Greenlake. Więcej niż chmura

HPE Greenlake. Więcej niż chmura

IT oferowane w modelu as a Service jest prawdopodobnie najważniejszym zjawiskiem zmieniającym podejście przedsiębiorstw do zasobów informatycznych. Ściśle związany jest z transformacją cyfrową, jakiej doświadcza obecnie większość firm, sektorów gospodarki i rynków. Zmienia się też rola IT – z roli wykonawczej w zakresie strategii organizacji, IT zaczyna odgrywać rolę twórcy strategii, jej generatora. Do jej przeprowadzenia potrzebna jest odpowiednia technologia – rozumiana jako silnik, dostarczający dostatecznej mocy do uruchomienia, ale też zmiany w kierunku nowego, dynamicznego i zwinnego, cyfrowego modelu biznesu.

Silnik IT w tym ujęciu ma być przede wszystkim elastyczny – jak na przykład usługa. Tak jak rynku konsumenckim nie chcemy kupować na zapas, gromadzić zbyt dużych zapasów w spiżarni czy garażu. Chcemy za to mieć dostęp wtedy kiedy nam wygodnie i płacić za to, czego potrzebujemy i faktycznie używamy. Zmieniające się sposoby prowadzenia biznesu wymuszają na organizacjach zastosowania odpowiednich technologii informatycznych, które pomogą przedsiębiorstwom realizować założone cel. Biznes oczekuje dziś od IT nowych rozwiązań i to w takim tempie, w jakim zmienia się rzeczywistość biznesowa: czyli bardzo szybko. Brak możliwości realizacji celów biznesowych przez IT to utracone korzyści, utracone przychody, niezadowoleni klienci. Elastyczne i dynamiczne IT to realne wsparcie dla biznesu, realna wartość. Jeśli do oczekiwanej elastyczności dołożymy koszty adekwatne do poziomu wykorzystania – taka całość zaczyna wyglądać interesująco.

Kirk Bresniker, Chief Architect, Hewlett Packard Labs podczas rozmowy z redakcją Computerword na HPE Discover More w Monachium pod koniec 2019 roku zauważył, że dzisiejsze społeczeństwo chce mieć dziś wszystko tu i teraz. Nie inaczej jest w świecie biznesu.

Przedsiębiorstwa, chcąc realizować potrzeby klientów w trybie „tu i teraz” oraz nauczone doświadczeniem jakie przyniosła chmura publiczna, chcą dokładnie tego samego. Używać tyle, ile potrzebują i płacić tylko za to z czego faktycznie skorzystały. Można zadać sobie pytanie: czy jedyną metodą osiągnięcia dużej elastyczności jest chmura publiczna? Bardzo dobre pytanie.

Zobacz pełny artykuł w specjalnej strefie Computerworld