HPE Discover More 2019. Zrównoważone podejście do cyfrowej transformacji

W ciągu zaledwie kilku dekad przeszliśmy od systemów scentralizowanych, przez architekturę klient serwer, do świata big data, rozwiązań mobilnych i chmury obliczeniowej, którego największy potencjał ukryty jest na brzegu sieci. Już za chwilę Kluczem do sukcesu będzie zrównoważenie edge computing, cloud oraz przetwarzania w centrum danych.

To nowy wymiar hybrydowego IT, w którym odnalezienie właściwych proporcji dla poszczególnych elementów tworzących środowisko informatyczne będzie jeszcze ważniejsze niż dotychczas. Podczas konferencji HPE Discover More Warsaw 2019, Betacom zademonstrował dwa niezwykle istotne dla tego nowego świata rozwiązania – sieci Aruba oraz HPE SimpliVity.

„Świat przesunął się z data center ku brzegowi sieci. Mówimy o Edge, czyli o miejscu, w którym są zbierane dane, miejscu, w którym ludzie podłączają się do sieci, fabrykach, gdzie produkuje się rozmaite towary, sklepach internetowych i zwykłych, magazynach. Brzeg sieci jest wszędzie tam, gdzie są urządzenia, które potrafią zbierać dane. Tam są one generowane i tam – w to jako HPE wierzymy – powinny być przetwarzane. Według Gartnera 75% danych w przyszłości w ogóle nie zobaczy serwerowni” – powiedział Michał Zajączkowski, dyrektor zarządzający HPE w Polsce otwierając konferencję HPE Discover More Warsaw 2019.

Dlaczego brzeg sieci jest tak istotny? Po co zbierać dane, analizować i podejmować decyzje na brzegu sieci? Ponieważ tam można skutecznie i efektywnie napędzać rozwój biznesu. Brzeg sieci to obszar, w którym można ograniczać koszty, upraszczać całe środowisko IT i poprawiać doświadczenie użytkownika. Jednocześnie przetwarzanie na brzegu jest najszybsze. Czas upływający od wystąpienia zjawiska do reakcji, najczęściej zautomatyzowanej, może być o wiele krótszy, niż gdybyśmy przesyłali dane do centralnego ośrodka przetwarzania.

„Tymczasem na dzisiejszym globalnym, cyfrowym rynku wszystko zależy właśnie od szybkości działania. Największe szanse na sukces mają organizacje, które skutecznie naśladują pionierów. Cała reszta, która nie zareaguje odpowiednio szybko lub nie będzie dostatecznie elastyczna może nie mieć drugiej szansy” – powiedział Tomasz Głażewski, Hybrid IT Leader Betacom SA. Podczas tegorocznego HPE Discover More Warsaw 2019 uruchomiliśmy dwie strefy demo, w których pokazane zostały inteligente technologie skutecznie przyspieszające biznes.”

Doświadczenie hybrydowej infrastruktury IT

Czas upływający od powstania idei do uruchomienia usługi lub wprowadzenia produktu na rynek jest dzisiaj kluczowy. Uruchomienie serwera nie może spowalniać projektów czy hamować rozwoju idei. Skoro wszystko odbywa się w metodykach zwinnych, pomysły mogą być niedopracowane. Nie ma już miejsca na wieloletnie projekty, które po zakończeniu okazują się nieaktualne, bo od czasu ich uruchomienia sytuacja, środowisko gospodarcze zmieniły się diametralnie.

Dlatego technologia, a zwłaszcza chmura obliczeniowa – ze swoją elastycznością, dostępnością na żądanie i możliwościami swobodnego skalowania w przyszłości – odgrywa tak duże znaczenie. W ujęciu HPE chmura to nie miejsce, to doświadczenie. Miejsce przechowywana danych nie jest istotne dzisiaj istotne – ani z punktu widzenia biznesu, ani klienta końcowego. Zdefiniowana programowo infrastruktura powinna być niewidzialna i w pełni zautomatyzowana. Oczekuje się za to, że będzie działać szybko i płynnie, bezproblemowo. Jeśli potrzeba mocy obliczeniowej czy miejsca na dyskach, to każdy powinien to dostać błyskawicznie. O takie właśnie doświadczenie chodzi.

Wizja chmury HPE jest oczywiście hybrydowa. Wiadomo, że część aplikacji wykorzystywanych dzisiaj przez biznes – z różnych względów – nigdy nie trafi do chmury. Dlatego HPE mówi o IT, które jest cloud enabled. Luźno tłumacząc można powiedzieć o otwarciu na cloud computing. Dotyczy to w równym stopniu informatyki, jak i biznesu.

Jednak przejście do chmury nie jest prostą procedurą. Choć zapewnia ogromne korzyści, to stanowi wyzwanie i należy się do niego przygotować. Jednym z wyzwań jest określenie właściwych proporcji dla tradycyjnego IT i chmury. Każda firma wypracowuje własne podejście. Podczas HPE Discover More 2019 można było posłuchać m.in. o szczególnym podejściu, jakie przyjęła firma PGNIG. Choć firma podlega licznym regulacjom i ograniczeniom w tym zakresie, to podąża z duchem czasu i wkroczyła w świat cloud budując chmurę prywatną. Przedstawiciel PGNIG udowadniał, że tradycyjna infrastruktura po prostu nie pozwala na dostarczenie pewnych usług.

Firma dynamicznie się rozwija i biznes wymusza na IT zdolność do wspierania szybkich działań. W dzisiejszym świecie nawet tak duże, działające w strategicznych sektorach gospodarki firmy, jak wspomniany PGNIG nie mogą sobie pozwolić na zbyt wolne działania.

Betacom: na brzegu, w chmurze i centrum danych

Podczas konferencji HPE Discover More Warsaw 2019, Betacom, Platinum Partner HPE, uruchomił dwie strefy demo, w których prezentował istotne elementy tego nowego, hybrydowego świata IT: działające na brzegu rozwiązania sieciowe Aruba oraz hiperkonwergentne rozwiązanie HPE SimpliVity.

Zaprezentowano m.in. Aruba Instant, czyli technologię, która pozwala skonfigurować profesjonalną, wykorzystującą najnowsze mechanizmy bezpieczeństwa sieć bezprzewodową w ciągu zaledwie kilku minut. Do czego można wykorzystać taką sieć? Np. do wykrywania lokalizacji użytkowników oraz nawigacji w budynkach. Jak przystało na rozwiązanie dla hybrydowego IT taką siecią można zarządzać przy pomocy dostępu bezpośredniego, systemu on-premise oraz za pośrednictwem chmury.

Z kolei SimpliVity to przełomowe rozwiązanie w obszarze pamięci masowej: skalowalne liniowo – równocześnie można zwiększać pojemność i wydajność, eliminujące silosy danych, efektywne kosztowo (wystarczą już dwa węzły do zbudowania kompletnego rozwiązania; kompaktowa architektura ogranicza wydatki na zasilanie, chłodzenie i przestrzeń w serwerowni), a przy tym proste – jeden łatwy w obsłudze interfejs do zarządzania oraz jeden punkt kontaktu dla zdarzeń serwisowych.

„Świat IT w coraz większym stopniu staje się hybrydowy i jako taki wymaga nowych rozwiązań. Zapanowanie nad złożonością środowisk hybrydowych wymaga rozwiązań inteligentnych. Wykorzystując właśnie takie technologie przyspieszamy transformację cyfrową naszych klientów, ułatwiamy i upraszczamy ich drogę do chmury a także optymalizujemy ich hybrydowe środowiska” – powiedział Tomasz Głażewski – Hybrid IT Leader w Betacom SA.