Gartner: coraz więcej chmury w biznesie

Hybrydowe IT niesie wprawdzie liczne wyzwania, zwłaszcza w obszarze zarządzania złożonym środowiskiem, ale chyba nikt nie ma już wątpliwości, że w ciągu najbliższych kilku lat stanie się normą biznesowej informatyki. Dlatego nie warto zwlekać z wkraczaniem do tego nowego świata. Lepiej się nawet pośpieszyć. I to wcale nie powoli.

Coraz większa część wydatków na IT przeznaczana jest na rozwiązania w chmurze. Każdy obserwuje to pewnie we własnym środowisku, ale to nie tylko subiektywne odczucia. Potwierdzają to badania analityków. Według raportu Gartnera Market Insight: Cloud Shift — 2018 to 2022 (https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2018-09-18-gartner-says-28-percent-of-spending-in-key-IT-segments-will-shift-to-the-cloud-by-2022) 28% wydatków w obrębie kluczowych rynków rozwiązań IT dla dużych organizacji do 2022 r. przejmą dostawcy cloud. Dzisiaj jest to 19%. Co ciekawe, największy wzrost (z 11% obecnie do 22% w 2022) będzie miał miejsce w obrębie kategorii określanej jako infrastruktura systemowa.

Można wprawdzie powiedzieć, że to wcale nie tak wiele. Cała reszta wydatków, czyli 72% będzie nadal przeznaczona na rozwiązania tradycyjnie. Warto jednak zwrócić uwagę, że po pierwsze tempo wzrostu części chmurowej będzie większe, a po drugie – mówimy o tzw. enterprise IT, które jest z natury konserwatywne. Dlatego obserwatorzy uznają to za znaczący trend, który pokazuje, że wielki biznes widzi korzyści płynące z wykorzystania rozwiązań cloud: większą elastyczność i zwinność wynikające z możliwości zwiększania pojemności usług chmurowych na żądanie i modelu płatności pay-as-you-go.

Pokazuje to także, że hybrydowe IT nie jest jedynie ideą lansowaną przez globalnych dostawców, a stało się rzeczywistością. Nie tylko nie jest przejściową modą, ale wkrótce będzie dominującym, jeśli nie jedynym modelem IT. W chwili kiedy chmura zostanie uznana powszechnie za “rozwiązanie tradycyjne”, “standardowe”, będzie brana pod uwagę w trakcie podejmowania większości decyzji dotyczących firmowego IT.

Żyjemy w świecie, w którym nieustannie zachodzą zmiany. Branżami i rynkami – jednym po drugim – wstrząsają kolejne rewolucje. Zmieniają się technologie, modele, liderzy. W tej grze zwycięstwo przypadnie organizacjom, które szybko i skutecznie zmierzą się z przetaczającą się obecnie przez świat biznesu z siłą tsunami cyfrową transformacją. Fundamentem technologicznym tej transformacji jest właśnie hybrydowe IT – mieszanka rozwiązań lokalnych i zewnętrznych, tradycyjnych i chmurowych, środowisk prywatnych i publicznych.

Tylko dzięki hybrydyzacji biznes będzie w stanie ogarnąć niezmierzony ocean danych, zyskać informacje, które pozwolą ograniczać ryzyko albo powiększać przewagę konkurencyjną, a w końcu odpowiednio łączyć ludzi i procesy. Tylko w ten sposób będzie można zapewnić klientom i partnerom zupełnie nowe, lepsze doświadczenie. Przy tym warto się pospieszyć z opracowaniem i wdrażaniem strategii hybrydowego IT. Historia uczy, że liderzy zmian zyskują podwójnie. I nic nie wskazuje na to, żeby tym razem miało być inaczej.